Alergia – jak walczyć z uporczywymi objawami?

Nadeszła wiosna, sezon na pylenie w pełni, a Ty ledwo żyjesz? Czerwone, łzawiące oczy, woda cieknąca z nosa, niedające spokoju salwy kichania. Jak sobie poradzić? Przecież nie możesz całymi dniami siedzieć w domu!

Wiosna to dla alergika prawdziwy koszmar. Nic w tym dziwnego. Przecież sporo roślin w tym okresie pyli. Najczęściej alergie ujawniają się w kontakcie z pyłkami lipy, brzozy, jesionu i innych drzew rosnących w dużej ilości w Polsce.

Z objawami alergii można sobie jednak radzić domowymi sposobami. Wystarczy trochę zmyślności, praktycznej myśli i… chęci! A chęć pozbycia się nawracających serii łez, kataru oraz kichnięć jest chyba ogromna.

sprzątanie mieszkania odkurzanie odkurzacz dywan wykładzina kurz alergia

Posprzątaj dokładnie mieszkanie

Naszą walkę z alergią warto rozpocząć od wnętrza domu. Posprzątaj dokładnie całe mieszkanie (a szczególna uwagę zwróć na sypialnię). Odkurz podłogi oraz półki, zmyj je płynem. Zakurzone mieszkanie to jeszcze większa męka dla Ciebie. Pamiętaj – że na czystych podłogach pyłkom będzie znacznie trudniej się odkładać.

Częściej pierz ubrania i pościel

W okresie pylenia zaleca się częste pranie ubrań oraz pościeli. To przecież w nich osadza się najwięcej zanieczyszczeń z powietrza – a więc także uczulających drobinek. Jeśli zadbamy o to, by regularnie nastawiać pralkę – możemy liczyć na to, że objawy alergii będą o wiele słabsze. To samo tyczy się mycia włosów oraz całego ciała – na nich również gromadzą się alergeny.

Inhaluj się regularnie

Alergie objawiają się głównie problemami z drogami oddechowymi. Kichamy, czasem nawet kaszlemy. Jeśli postaramy się przeczyścić nasze drogi oddechowe, możemy spodziewać się, że objawy będą odpuszczały. Wystarczy niewiele – miska z gorącą, parującą wodą i ręcznik, którym zakryjemy głowę podczas wdychania oparów z miski.

Odwiedzaj jaskinie solne 

Jeśli tylko masz taką okazję – udaj się do jaskini solnej, w której spędzisz przysłowiową godzinkę lub dwie. Takie miejsca wspaniale oddziałują na alergików. Jod zawarty w powietrzu panującym w solnych grotach pozwoli nam oczyścić zatoki, które podczas objawów alergii są zanieczyszczone.